Odpudzovače hlodavcov a kún
Hlodavce sprevádzajú ľudstvo od nepamäti. Jedná sa najmä o myši, potkany, krysy a lasicovité šelmy, ktoré sa sťahujú v čase nepohody do ľudských príbytkov. Človek s nimi od nepamäti „bojuje“, avšak všetky prostriedky boli účinné len krátku dobu. Či sa už jednalo o hubenie jedom, alebo mechanickými pascami. Výrazný posun vpred nastal s uvedením elektronických odpudzovačov, ktoré nielen hlodavce z chráneného priestoru odoženú, ale ho aj pred hlodavcami chránia.
Napájanie odpudzovačov hlodavcov je výrobcami riešené dvomi spôsobmi.
1. napájanie batériami
2. napájanie z elektrickej siete 230V
Odpudzovače napájané batériami (alkalickými, alebo líthiovými) sú vhodné pre ochranu priestoru, v ktorom nieje možné zabezpečiť napájanie z elektrickej siete. Ich účinnosť je rovnaká s odpudzovačmi napájanými z elektrickej siete, no pokryjú menšiu plochu. Samozrejme súčasným použitím niekoľkých odpudzovačov je možné pokryť ultrazvukovým signálom akúkoľvek plochu.
Odpudzovače napájané z elektrickej siete sú určené zväčša do interiéru (výnimku tvoria odpudzovače DERAMAX, ktoré sú vhodné aj do exteriéru). Napájané sú priamym zasunutím do zásuvky, pomocou kábla, alebo pomocou sieťového adaptéra.
Na akom princípe pracujú odpudzovače hlodavcov a kún?
Odpudzovače hlodavcov a kún pracujú na princípe vysielania ultrazvukového signálu, teda tónu s vysokou frekvenciou, ktorý je odladený na frekvenčné pásmo ktoré narúša prirodzené správanie a komunikáciu hlodavcov a vytvára pre ne neznesiteľné prostredie, takže po krátkom čase chránený priestor opúšťajú a hľadajú si nové útočisko v iných objektoch, ktoré nie sú chránené. Švédske odpudzovače hlodavcov SILVERLINE typ IN 25306 a IN 25308 sú navyše doplnené o vysielanie elektromagnetického impulzu, ktorý dopĺňa účinky ultrazvuku. Elektromagnetický impulz v okolí všetkých elektrických káblov pripojených k napájanému zariadeniu vytvára magnetické pole, ktoré hlodavcom bráni v behaní a oblúbenom hryzení izolácie elektrického vedenia. Odpudzovače hlodavcov pracujú na princípe ultrazvukového signálu, ktorý je pre hlodavce nepríjemný, ale pre človeka a domáce zvieratá nepočuteľný. Vďaka tomu, je možné odpudzovače použiť kdekoľvek, či sa už jedná o obydlie, prevádzky, sklady alebo chovné priestory.
Kedy je čas odpudzovač do objektu umiestniť?
Okamžite, dalo by sa povedať už včera bolo neskoro. Nečakajte až sa Vám hlodavce do objektu nasťahujú. Vždy je výhodnejšie ochrániť priestor pred vstupom hlodavcov, ako ich následne z priestoru vyháňať. Nehovoriac o tom, že ich prítomnosť zaregistrujete zväčša až vtedy, keď už páchajú škody.
Ako si teda správne vybrať:
1. V prvom rade si treba ujasniť napájanie. Ak nemáte možnosť (napr. na chate, alebo chalupe vypínate pri odchode elektrinu, nemáme v kôlni a pod. elektrinu), alebo by bolo komplikované napájať odpudzovač hlodavcov z elektrickej siete, zvolíme napájanie batériou.
2. Zvážime členitosť objektu, ktorý chceme odpudzovačom chrániť. Steny a rôzne prekážky (napr. palety v skladoch a pod.) znižujú účinnosť ultrazvukového signálu. V prípade členitého objektu tento rozdelíme na jednotlivé priestory.
3. Následne po rozdelení objektu na jednotlivé priestory určíme plochu ktorú chceme chrániť a vyberieme potrebný počet odpudzovačov s dostatočným pokrytím priestoru. Vždy je lepšie odpudzovač predimenzovať ako poddimenzovať.
Vybrať si môžete v našom eshope. Kliknite TU
Späť na zoznam článkov